Treninkové centrum v baseballové laboratoři Nymburk
O víkendu proběhlo již tradiční baseballové soustředěním akademií a tréninkových center. 78 hráčů a 10 trenérů se věnovalo intenzivnímu tréninku baseballových, atletických i silových dovedností.
Pálkařská sekce, pod vedením našeho trenéra Arnošta Nesňala, byla doslova baseballovou LABORATOŘÍ. Švihy byly analyzovány ze dvou úrovní. Technologie RAPSODO nám dala představu o výsledku odpalu - jeho rychlosti, umístění rotaci, úhlech a tak dále. Individuální tréninková pomůcka BLAST zase hráčům ukázala, jak rychle švihají a zda se k této rychlosti dostávají správným postupem.
V oblasti rychlosti odpalu musím vyzdvihnout výkony 3 hráčů Petra Mužíka, Jana Vaňáka a Kryštofa Kotoučka, jejich výkony vzhledem k věku snesou srovnání s těmi nejlepšími kluky v americe. V oblasti kvality švihu hráči, sice dosahují průměrné rychlosti pálky, ale až na vzácné výjimky, se k nim dostávají ”špatným” způsobem tzn. že švihají převážně rukama bez návaznosti na spodní část těla a zneužívají super lehké pálky.
Asi nejdůležitější vychytávkou, kterou hráči mohli “ochutnat”, bylo ZRCADLO.Po každém švihu se na tabletu hráči mohli podívat na svůj švih, stejnou příležitost měl i trenér, který házel míč tzn. že viděl svého svěřence ze strany ne jen zepředu. Zpětná vazba je velmi důležitá při rozvoji a vlastním pochopení švihu, jak z pohledu hráče, tak trenéra a jejich vzájemné komunikace.
A za pálkařské stanoviště bych chtěl poděkovat České Baseballové Asociaci za zapůjčení nahrazovací stroje a palkařských tunelů a apelovat, požádat o instalaci dalších úchytů pro pověšení tunelů (až 5).
Pár osobních postřehu na závěr. Osobně si již dokážu představit efektivní trénink pálky bez zpětné vazby, kterou mi poskytuje technologie. Dlouhodobě zaznamenávaná analytická data jsou mým asistentem. Při tréninku máme jasnou představu, jak vypadá náš optimální, průměrný či top výkon. Ve spojení s pravidelným natáčením na video a uchováváním těchto dat, pak máme možnost se “vrátit v čase” v případě, že švih ztratíme. Neustále ztrácení, nacházení, objevování a upevňování švihu vůči tréninkovým výzvám, to je to, kde se tvoří PÁLKAŘ.
Věřím, že i v dalších výkonnostně a vrcholově orientovaných programech v Českem baseballu, se jednou bude jednou postupovat podobně.