Draci Baseball

U9 slaví postup na MČR

V rámci Českého baseballového poháru se v uplynulém víkendu představili kategorie U9 a U18. 

U9 se představila v Třebíči (ČBP U9 divize Morava) ve skupině A, kde společně s Hippos Brno a HIT Opava bojovali o postup do vyřazovací fáze soutěže. Úvodní duel s Hippos Draci zvládli s grácií a díky výhře 17:3 zahájili své putování v rámci ČBP vítězně. „Bylo to trochu komplikované, protože nám dvě děti včetně kouče nadhazovače Michala Matonohy zamrzli v zácpě na dálnici, nějak jsme se s tím popasovali a zvítězili. Navíc ještě nebylo takové vedro, takže se to dalo zvládnout, a zároveň bych rád poděkoval koučce Martině Okáčové za významnou oporu v této úvodní nenadálé situaci,“ rozpovídal se o turnaji headcoach kategorie U9 Michal Hrubý.

Druhý zápas ve skupině poslal Draky vstříc Opavě. „Pro nás to byl úplně neznámý soupeř, se kterým jsme ještě nikdy nehráli. Zastupují na ČBP týmy ze severní Moravy,“ poukázal Hrubý. Draci se však nezalekli a kvalitním výkonem zaznamenali i druhou výhru ve skupině. I tentokrát poměrem 13:7. „Nastoupili jsme v jednu hodinu po poledni, kdy bylo už nesnesitelné vedro a některé děti lapaly po dechu již při úvodní rozcvičce, kterou jsme i tak zkrátili na pouhých čtyřicet minut. Nenastoupili jsme vůbec dobře, ale dokázali jsme se s tím srovnat. Soupeř se projevil hodně houževnatě (koneckonců Severní Morava – region rázovitý a houževnatý. Pozn. redakce – headcoach Draků pochází právě z Opavy, což může vysvětlovat mnohé), ale profitovali jsme z jejich slabší obrany a chyb v poli, ale byť jsme je pasovali mezi ty slabší, tak to na výsledku nebylo tak vidět a koneckonců Opava s námi uhrála nejtěsnější výsledek turnaje. Celkově klobouk dolů za jejich projev na turnaji,“ uzavřel skupinové dění Hrubý.

V play-off narazili Draci nejprve na blanenskou Olympii, která se ve čtvrtfinále pokoušela o překvapení. To se nestalo a Draci bez větších potíží i v sestavě bez odpočívajících opor postoupili po výhře 15:2 hladce do semifinále. „Postavili jsme slabší sestavu a průběh zápasu byl dle očekávání bez potíží. Mezi druhým a třetím zápasem jsme se skočili vykoupat na přehradu, ze které se nám zpět do výhně na hřiště moc nechtělo. Sobota byla taková spíše rozjezdová, nicméně stále za zdravého respektu a úctě k soupeřům,“ dokončil headcoach kategorie U9 hodnocení prvního dne turnaje. 

Druhý den ČBP zahájili Draci bojem o finále s brněnskou Technikou. Ani ve čtvrtém zápase turnaje nenašli mladí Draci soupeře, který by je porazil, a po výhře 16:6 bylo jasné, že si zahrají o titul. „V semifinále jsme narazili na Techniku Brno, kterou jsme více než rok ve vzájemných zápasech nepotkali. Takže tam byl trochu otazník. Bohužel jsme hráli na jiném hřišti s umělou trávou. To hřiště je menší se zadními ploty, takže jsme museli totálně změnit systém hry, ale statečně jsme se s tím poprali. Nutno dodat, že takové hřiště nepatří do pohárových soutěží kategorií U9, natož kategorie U10, která se hrála před 14 dny taktéž v Třebíči. Hřiště je sice v úžasném provedení a Drak by mohl jen závidět, nicméně zásadní limitací je krátké zadní pole a míče odrážející se do plotů. Totálně se tím kazí hra.

Tým Techniky byl houževnatý, opřeli se do nás na pálce hned ze startu bez jakékoliv bázně a hany, ale kde Technika strádala bylo pole a toho jsme na tomto opravdu nezvyklém hřišti maximálně využili,“ komentoval semifinále Hrubý.

Finále přineslo další brněnské derby, ve kterém se proti sobě postavili Cardion Hroši Brno a Draci Brno. Ani ve finálovém boji se nezjevil přemožitel Draků a Brňané porazili svého soka 11:3. „Tahali jsme se akorát v první a druhé směně, pak jsme začali přidávat body až do konečného skóre. Před zápasem jsme v hlavách nosili několik možných variant sestavy především v obraně. Na pálce jsme takovou starost neměli. Postavili jsme nejsilnější sestavu, navíc jsme upravili systém obrany tak, jak jsme nehráli dosud ani jeden zápas na jaře a tento tah se evidentně vyplatil. U Hrochů chodí snad úplně všichni z pravého boxu, tak jsme do zadního pole nasadili žolíka v podobě Fildy Bartoně, který by standardně hrál ve vnitřním poli, a nic jsme nenechali náhodě a vychytali i soupeřova úžasného heavy-hittera “Tumbu” Foreta. Každou jednu směnu jsem kluky poléval na lavičce “živou” vodou (tzv.”křtím Tě na pálkaře), aby v úmorném vedru vydrželi. Finálový zápas se již totiž nehrál na standardních 50 minut plus dohrávka, ale rovnou na 6 inningů, což je už celkem slušná porce pro kategorii U9, navíc v tomto bezprecedentním počasí. Byli jsme překvapeni jakousti momentální bezzubostí Hrochů. Hádám, že nechali dost sil v semifinále v zápase s Třebíčí,“ hodnotil finálové klání Hrubý. 

„Dračí triumf navíc dopomohl patrně historické raritě.Jelikož pohárový titul získala i dračí kategorie U11, tak se z prvenství mohou radovat i bratří Wiednerovi. Eda v kategorii U9, byť patří papírově do kategorie U8, a Oliver v kategorii U11. Navíc oba bratři Wiednerové získali individuální ocenění! Nevím, co na tuto úžasnou neobvyklost říkají skutečně kovaní baseballoví statistici,“ netajil radost Hrubý. 

„Rád bych využil příležitosti tohoto rozhovoru a velice rád bych poděkoval všem hráčům, realizačnímu týmu, který šlapal jako jeden muž (Marťa mi snad promine), rodičům a fanouškům, kteří nás opět hnali vpřed jako na podzim 2020 v Ostravě,“ uzavírá Hrubý.

Osmnáctka slaví bronz

Kategorie U18 se představila na ČBP v blanenské skupině A. SPolečně s Tempem Praha, SaBaT Praha, Třebíč Nuclears a Klasik Frýdek-Místek se stali součástí bojů o play-off. Na úvod skupinových bojů si Draci poradili s Třebíčí poměrem 17:0, následně s Frýdkem 13:0. Druhý den prohráli Draci s Tempem poměrem 7:11 a díky těsné výhře 2:1 nad SaBaT Praha postoupili z druhého místa do bojů o třetí pozici. 

V zápase o bronz narazili Draci na brněnského soka – Cardion Hrochy Brno. Po první směně sice vedli Hroši 3:2, ale ve třetí směně otočili mladí Draci na 5:3. O směnu později sice Hroši srovnali, ale v následujících dvou směnách přidali Draci tři body a zvítězili 8:5 a mohou slavit bronzové medaile.