Draci Baseball

U9 MISTREM!

 V rámci Mistrovství České republiky se o uplynulém víkendu představila kategorie U9 v Hluboké nad Vltavou.

 U9 se představila v Hluboké nad Vltavou ve skupině B, kde společně s Arrows Ostrava, Blesk Jablonec, Rytíři Trutnov a Waynes Pardubice bojovali o postup do vyřazovací fáze soutěže.

Úvodní duel s Waynes Pardubice zvládli díky výhře 14:5 zahájili své putování v rámci MČR vítězně. „Uvědomme si, v jakém složitém roce všichni hrajeme, kdy práce s dětmi přes všechny klacky, které nám naházela covidová situace, je řekl bych až originálně náročná. Dosud jsme neměli možnost prakticky potkat jediný český tým, takže jsme analyzovali informace pouze dostupné na webu, z táborů a podobně. Zápasovou taktiku jsme si jasně určili před turnajem a striktně se jí drželi, pouze s případnými mírnými korekcemi dle aktuální potřeby, celý turnaj. Realizační tým se podařilo udržet a od poháru se nezměnil. Tím pádem nebylo ani nutné jakkoliv měnit rétoriku a zvykat si na nové lidi. Každý věděl co, kdy a jak má dělat.“ rozpovídal se o turnaji headcoach Dračí kategorie U9 Michal Hrubý.

 Druhý zápas ve skupině poslal Draky vstříc Arrows Ostrava. „Pro nás to byl trošku neznámý soupeř, i když moravský klub. Nesetkali jsme se s nimi od ČBP U8 právě v Ostravě, kde jsme nad nimi tehdy dominovali.“ poukázal Hrubý. Draci kvalitním výkonem zaznamenali i druhou výhru ve skupině. I tentokrát poměrem 12:2. „Nastoupili jsme prakticky ihned po dohrání prvního zápasu na stejném hřišti, takže jsme se nemuseli nikam přesunovat v relativně rozlehlém sportovním areálu Hluboká. Soupeř se od minula zcela určitě zlepšil, potkal jsem i staronové tváře z Ostravy, kdy s některými jsem hrál před 20 lety akademická mistrovství v softballu. K mému překvapení jsme se opět museli popasovat s různými typy hřišť o různé velikosti a tohle hřiště bylo spolu s vedle sousedícím hřištěm B nejhorší hřiště, na kterém jsme asi kdy hráli.“ uzavřel dění na hřišti C Hrubý.

 Třetí zápas skupiny Draci odehráli stejně tak v pátek, kdy někteří po náročném ranním cestování dostali pořádně zabrat. Soupeřem se tak stali Rytíři Trutnov, dle headcoache Hrubého byl tento tým takovým černým koněm skupiny, který by mohl poskočit do play-off. „Tým Rytířů se prezentoval pěkným baseballem a speciálně v části vnitřního pole byly některé posty silně obsazeny. Trošku mě překvapilo, že hlavním rozhodčím je člověk taktéž z Rytířů, nicméně věřili jsme, že tento drobný nešvar nebude mít žádný vliv na průběh zápasu.“ poznamenal Hrubý. Nakonec Draci soupeře přehráli 13:3. Zápas se tentokrát konal na hřišti D, což bylo (spolu s hřištěm E) hřiště vytvořené uměle v zadním poli mužského hřiště a hra tak probíhala kompletně na trávě s uměle vytvořeným homerunem a v podstatě se jednalo o pěknou, rovnou i dostatečně velikou plochu. Tímto skončil první a velmi náročný den turnaje a děti mohli být konečně vyslány na všechny možné atrakce, které areál v Hluboké skýtá.

 Čtvrtý a poslední zápas ve skupině se odehrál v sobotu dopoledne proti Blesku Jablonec na hřišti E (opět zadní pole velkého mužského hřiště). „Tým Blesku se prezentoval krásně rudými dresy a možná právě tato barva na nás zapůsobila jako na býky” poznamenává s úsměvem Hrubý.

Další neznámý český tým nečinil Drakům větší obtíže a odnesl si nadílku 3:11. Tímto zápasem skončila pro Draky skupinová klání a konečné postavení v tabulce skupiny B poslalo Draky z prvního místa do čtvrtfinále proti Ježkům Jihlava.

 V sobotním úvodním zápase play-off narazili Draci na Ježky z Vysočiny, kteří se ve čtvrtfinále pokoušeli o překvapení. Zápas se odehrál pro změnu na hřišti A, což bylo hřistě s HR 70+ m.

“Měl jsem dojem, že Ježek trochu zataktizoval a některé hráče před námi v oblastním přeboru schovával, kdy například stabilně hráli s U10 a vytáhl je až na větší klání. Koneckonců nebylo by to poprvé.” uvádí Hrubý. Překvapení se nakonec nekonalo, resp. konalo na straně Draků, kdy asi nečekali, že soupeře jednoznačně vymažou z dalších cest play-off výsledkem 14:0 a hladce tak postoupili do semifinále.

„Postavili jsme pokaždé v úvodu zápasů silnou sestavu a dle průběhu zápasu jsme do hry posílali kluky z lavičky tak, ať si zahraje v rámci možností každý. Odpočinku mezi zápasy nebylo zase tolik, nestihli jsme ani zoo, ani zámek. Naštěstí ubytování v kempu Bezdrev a týmová sezení s rodiči poskytlo kultury vydatně“ dokončil významným mrknutím oka headcoach kategorie U9 hodnocení prvních dvou dnů turnaje.

 Nedělním semifinálovým soupeřem se tak stal domácí tým Sokola Hluboká, který realizační tým Draků pasoval na černého koně celého MČR i s přihlédnutím ke skutečnosti, že tento tým vyhrál ČBP U9 divize Čechy. Nijak početný tým, ale o to lépe seskládán a velmi schopný se třemi děvčaty ve hře se stal pro Draky (hosté) skutečně tvrdým oříškem.

První směna přinesla Drakům vedení 2:1, kdy řada našich odpalů končila po vysokých fly-outech v rukavicích polařů Sokola. V druhé směně po výsledku 0:0 se celkové skóre neměnilo. Nicméně že se blíží předzvěst infarktového zápasu ještě nikdo netušil.

Ve třetí směně zavelel Sokol k útoku a po dobré pálce a našich místy i školáckých chybách nastřílel plný počet bodů na směnu a to 5. Drak odpověděl pouze 2 body, čímž prozatímní výsledek zápasu se měnil na 4:6 z pohledu Draka. Ve čtvrté směně přidal skvěle hrající Sokol na pálce další plný počet bodů a začalo přituhovat. Pokud bychom udělali méně než 2 body v této směně na pálce, neměli bychom již šanci. Naštěstí jsme dovezli body 4 a skóre mírně korigovali na 8:11. V páté a s ohledem na hrací dobu i poslední směně Draci zahráli perfektní hru v obraně bez obdrženého bodu. O další existenci v play-off rozhodovaly 3 body pro prodloužení a 4 body na výhru v dohrávce. Nezačali jsme dobře, kdy v zadním poli soupeř chytil dlouhý odpal a první out byl na světě. Pak začal ten pořádný dračí boj a každou metu a i po chybách soupeře jsme vyrovnali. Následoval druhý out a už nikdo nechtěl z rozjetého vlaku vystoupit jinak než vítězně. Snad i očima Draci dotlačili poslední a vítězný bod a koučové tak mohli být konečně odpojeni od přístrojů pro nabytí dechu, tlaku a tepu.

“Je nemožné popsat slovy co se dělo na hřišti, na tribuně a v hlavách všech zúčastněných. Ale něco asi jako, že v pekle začalo mrznout nebo Tesla nasadila do Modelu 3 diesel anebo já se mohl procházet po MBS beztrestně v červeném tričkuJ. Takovou vnitřní sílu jsem u našich borců nikdy neviděl, stejně tak jako předvedený baseball. Nejlepší, co jsem kdy zatím viděl. Zaslechl jsem řadů lidí komentovat tento match slovy, že tohle ještě nikdy neviděli a že to byl zatím nejlepší zápas na MČR. Tímto bych rád poděkoval soupeři, že nás dokázal dotlačit k výkonu, o kterém jsme ani nevěděli, že v sobě již teď máme.” dodal se silnými emocemi Hrubý.

 Finále na plných 6 směn přineslo další brněnské derby, ve kterém se proti sobě postavili Cardion Hroši Brno a Draci Brno. Draci (hosté) nastoupili na svého soupeře od začátku zhurta a po třech směnách vedli 13:4. Dračímu “bodostroji” na chvíli došla pára ve 4. a 5. inningu, kdy Drak zaznamenal pouze 1 bod, zatímco Hroši urvali bodů 6. Nicméně, vše již dořešila 6. směna, kdy Drak přidal dalších 5 bodů a soupeř již jen 3. Celkové skóre se zastavilo na výsledku 19:13 pro Draky.

Pálka fungovala 4 směny z 6ti, což se ukázalo jako klíčové a především mám radost z nástupu do zápasu, který se nám povedl snad poprvé na celém turnaji. Postavili jsme celkem slušně i obranu, kterou jsme závěrem zápasu prostřídali, kdy došlo i k jakési korekci výsledku Hrochy.

Za hráče finálového zápasu bych označil našeho Fildu Bartoně, který v levém zadním poli tým podržel mocným zákroky ve skoku a podobně. Všechny nás zmrazil zásah Kuby Šipky na 2B do obličeje skutečně mocným hitem asi nejlepšího hráče Hrochů Dominika Malého. Naštěstí vše ztlumily sluneční brýle, kterým budiž země lehká a s láskou v srdci na ně vzpomínáme.

Vnitřně cítím, že své skutečné finále jsme si odehráli v semifinále proti Hluboké (12:11), podobně jako Hroši, který si své finále odehrál ve čtvrtfinále proti Třebíči (8:7).

“Jsem toho názoru, že Hroši měli cestu do finále snažší menším počtem zápasů o jeden a především skladbou soupeřů.” hodnotil finálové klání Hrubý.

 “Za kaňku na celém turnaji považuji především hřiště, jejich stav a velikost. Prakticky 3 typy hřišť, kterým musíte na takové akci jakou je MČR přizpůsobovat taktiku je prostě hlavou do zdi bijící. Na druhou stranu chápu, že za mizerné příspěvky ČBA na pořádání těchto akcí, není zájem o pořádání v takové kvalitě. Není možné, aby na jednom hřišti byl v části hřiště HR ve vzdálenosti 35 m, kdy odpal za plot je HR a další část hřiště je cca 80 m, nebo pro změnu na celém hřišti je HR ve vzdálenosti 70+ m. Prostě elementární nedodržování pravidel na akci jakou je MČR je dost složité akceptovat. Pokud chybí pozemek, chápu, pak odpal za plot není HR, pokud máte v U9 HR 70+m a na dvou hřistích máte HR plotek, proč není i na tomto. Jaký má asi smysl dělat asi milión oběžáků. Na hřištích B a C byly prakticky v běžeckých drahách sprinklery lezoucí nad zem anebo díry právě po sprinklerech. Naštěstí se nikdo nezranil a sportovci se s tímto nešvarem popasovali víc než statečně”, dodal zamyšleně Hrubý.

 Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen Marek Švehla z Draků Brno, zatímco nejlepším pálkařem byl vyhlášen Dominik Malý z Cardion Hroši Brno. “Kdybych měl do ocenění promítnout pouze baseballovou stránku věci a bylo to na mě, tak udělím stejné ocenění dalším 2-3 našim hráčům a dále zavedu interní ocenění Výkonnostní skokan léta a udělím ji dalším 2 našim hráčům, u kterých právě přes léto nastal velký posun. Marek si ocenění MVP zaslouží po právu i s celkovým přístupem a chováním na turnaji. Právě na tomto hráči se nezávisle shodl celý trenérský tým.” glosuje ocenění Hrubý.

Dračí triumf na MČR vlastně dopomohl získání takového menšího “Double”, tedy vítězství i v Poháru ČBP divize Morava. Někteří hráči v této nelehké době udělali velký progres a pomohli tak týmu více, než kdy jindy. Věřím, že je to pro ně další povzbuzení do nikdy nekončící tréninkové práce. “Rád bych využil příležitosti a velice rád bych poděkoval všem hráčům za velmi silný zážitek (připomínáme neskutečnou bitvu v semifinále), realizačnímu týmu, slušně fandícím a přejícím rodičům a fanouškům, kteří nás opět hnali vpřed a nedovolili nám couvnout ani o píď. Mimochodem, přišel jsem na to, že rodiče jsou na realizační tým nejhodnější v momentě, kdy si vyřvali hlasivky. Prostě nemluví!”, uzavírá i s touto nabytou zkušeností a s odlehčením Hrubý.

 

Hráči týmu U9: Bartoň, Borčický, Brychta, Hrubý, Chmela, Kokorský, Kulkarni, Kuruc, Matonoha, Nohel, Okáč, Struhař, Šipka, Švehla, Vailand, Wiedner

 

Realizační tým: Martina Okáčová (lavička/rozcvička/docvička), Michal Matonoha (nadhoz), Filip Fabián (3B coach), Martin Kalábek (1B coach), Veronika Wiednerová (zápis), Michal Hrubý (HC)

 

Tým zázemí: Josef Švehla se svým věrným “Pátkem” Mírou Šipkou (zásobování lavičky), Lucie Drásalová (ubytování/stravování, Jan Wiedner (foto/video)