Draci Baseball

Radim Chroust: Být Drakem je velká hrdost

Málokterý baseballový fanoušek nezpozorní při zaslechnutí jména Radim Chroust. Dvaatřicetiletý hráč brněnských Draků spojuje práci ve zdravotnictví s hraním na té nejvyšší úrovni. „Jde hlavně o time-management,“ říká jeden z nejlepších českých baseballistů současnosti. Co říká o nově vznikajícím dokumentu IN BETWEEN, ve kterém hraje klíčovou roli a jak dopadnou Draci v nové sezóně? To se dozvíte na následujících řádcích.

Lékař a sportovec. V posledním roce dvě asi nejodlišnější pozice. Jako lékař neustále v permanenci a sport je utlumen. Jak to zvládáš?

Situace v nemocnicích je teď složitá. Veškerá pozornost je upřena na zvládnutí pandemie. Můj obor to zasáhlo omezením plánované péče a operativy, takže by se dalo říct, že máme méně práce. A tak se snažíme zapojit do péče o COVID pacienty, ale to tady nechci víc rozvádět. Co se týká baseballu, tak už minulá sezóna byla zkrácena a byly zrušeny mezinárodní turnaje.  To mě opravdu mrzí, ale nedá se nic dělat. Doufám, že v této sezóně už to bude zase při starém, ale poslední dny tomu moc nenasvědčují. 

Když už jsme u toho sportu, jak se zvládá profesionální sport a povolání lékaře?

Jde hlavně o time-management, když je dobře nastaven, tak se to dá zvládnout. Do nemocnice i na hřiště se vždycky těším a dokud to tak bude, tak budu hrát.

Byla pro tebe medicína hned na prvním místě, když ses rozmýšlel čím se budeš živit?

To rozhodně nebyla, byl jsem vždy spíše podprůměrný student, takže mi nikdo, krom mých rodičů, nevěřil, že bych někdy mohl jen přemýšlet nad jakoukoliv vysokou školou. Všechno to změnil až můj pobyt v USA, kde jsem byl 6 měsíců na střední škole, to otočilo mé ambice a sebevědomí o 180 stupňů.

Zůstaňme u medicíny. Dokázal sis někdy při studiích představit, že nastane to, v čem poslední rok žijeme?

Nedokázal, ale to můžu říct o spoustě jiných věcech.

Vycházejí ti vstříc na obou působištích? Jak v Dracích, tak v nemocnici?

Ano vycházejí. V Dracích mám individuální plán. I zápasy plánujeme tak, aby mi to sedělo se službami v nemocnici. A v nemocnici je to obdobné. Na turnaje si beru dovolenou. Ale třeba při natáčení dokumentu IN BETWEEN nám umožnili natáčet prakticky vše, co jsme potřebovali.

IN BETWEEN mě baví, říká Radim Chroust o nově vznikajícím baseballovém dokumentu

V současné chvíli vzniká dokument IN BETWEEN, jak složitý byl pro tebe jeho vznik? Omezovalo tě to nějakým způsobem?

Ten projekt mě baví, hlavně na dokumentu pracuji skvělí lidé, kteří ví co dělají. Nebýt covidu už je dokument na světě. Těším se na výsledek, bude to pecka.

Na IN BETWEEN se vybíraly prostředky v kampani na HITHIT, překvapilo tě překročení očekávané částky? 

Ano. Mile mě to překvapilo, je vidět že je o projekt zájem. O to větší je teď tlak, aby se to povedlo.

 

Takřka celou kariéru působíš v Dracích Brno, což není v dnešním sportovním světě úplně tradicí. Čím to?

Sedí mi přístup celé organizace. Jen dvě nebo tři sezóny jsem hrál jinde. Teď už určitě jinam nepůjdu (smích).

Chystá se aukce tvého dresu, vytěžená částka bude mířená na dobročinné účely. Jak se ti líbí myšlenka pomoci i tímto způsobem?

Jsem nadšený, že máme příležitost vydražit můj dres na dobrou věc. Ještě víc mě těší, že to celé vymyslel můj úplně první trenér – Milča Bogdalková, pod jejímž vedením jsem závodně lyžoval.  

 

Na začátku sezóny byl tým hodně rozdělený na mladé a starší hráče. V průběhu sezóny se z nás stal tým, který získal titul.

– Radim Chroust o uplynulé sezóně

Jak se těšíš na nový soutěžní ročník?

Celkem se těším. Doufám, že sezóna bude normálně dlouhá, tak jak je zvykem. Také jsem zvědavý, co přinesou nováčci, kteří postoupili do extraligy.

Už druhým rokem řádí v republice pandemie COVID-19. Jaké to bude z pohledu hráče?

Snažím se to nevnímat, přímo na utkání nás to neovlivňuje, ale doufám, že se co nejdříve vrátí Evropské a světové poháry, ty mi opravdu chybí. 

Draci před novým ročníkem posílili. Jak vnímáš nové spoluhráče?

Uvidíme v jaké formě přijedou. Pevně věřím, že nám pomohou k obhajobě titulu. 

Kdyby sis měl tipnout, jak v nové sezóně Draci dopadnou, jaký bude tvůj tip?

Jednoznačně první místo.

Většinu kariéry máš spjatou s Draky. Co pro tebe znamená “být Drakem”?

Je to velká zodpovědnost, kterou si ale snažím nepřipouštět, zároveň je to také velká hrdost.

Co považuješ za největší úspěch kariéry?

Loňský titul, hlavně kvůli tomu, že rok před tím jsme skončili třetí a to se před tím v historii nikdy nestalo. Na začátku sezóny byl tým hodně rozdělený na mladé a starší hráče. V průběhu sezóny se z nás stal tým, který získal titul. Semkli jsme se všichni dohromady a šli si za tím vrátit se zpět, což se také povedlo. Toho si cením víc, než jakýchkoliv jiných úspěchů v kariéře.